poniedziałek, 29 lutego 2016

Niektórzy twierdzą, że w Skandynawii jest więcej pisarzy niż czytelników / Some say that in Scandinavia there are more writers than readers

Jest to być może twierdzenie nieco na wyrost, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że na północy Europy powstaje tak wiele kryminałów, że czasami ciśnie się pytanie, skąd wziął się ten fenomen. Ja oczywiście nie znam odpowiedzi, jednak w jakimś stopniu przyczyniłam się do rozpropagowania tych wszystkich zbrodni popełnianych wśród śniegów i przy trzaskającym mrozie (skandynawskie lato jest krótkie i nawet mordercy wówczas wolą odpoczynek niż pracę). Czarne żarty czarnymi żartami, ale Czarna Seria, do której zaprojektowałam okładki, to fakt bezsprzeczny.

This is perhaps a little exaggerated, but it is hard not to have the impression that, in Northern Europe, there are so many crime stories written that sometimes you can’t help asking where this phenomenon comes from. I don’t know the exact answer of course, but to some extent I also contributed to popularising all those crimes committed in the snow and biting frost (Scandinavian summers are short so even the murderers prefer to relax rather than work then). Seriously though, leaving the dark humour to one side, the Black Series, whose covers I designed, are an undisputable fact.


poniedziałek, 15 lutego 2016

Wymarzona Książka / The Book of Your Dreams

Z ogromną przyjemnością udzieliłam kolejnego wywiadu, tym razem na blogu Wymarzona Książka. To miłe, kiedy ludzie chcą poznać pracę, opinie i gust projektanta okładek, który rzadko kiedy wychodzi z cienia anonimowości. Oczywiście są pytania dyżurne, które pojawiają się niemal zawsze, a jeśli odpowiadam na nie szczerze, to mówią w sumie to samo. Jednak staram się traktować każdego z rozmówców nie tylko uczciwie, ale i indywidualnie. Czy mi się to udało i tym razem? Łatwo sprawdzić.

I was very pleased to be able to give another interview, this time on a blog titled “The Book of Your Dreams” (Polish: „Wymarzona Książka”). It is flattering when people want to know a little about the work, opinion, and taste of the book-cover designer, who rarely comes out of the shadows of anonymity. Of course, there are the ever-existing obvious questions that appear almost all the time, but if I am being honest, they say pretty much the same things. However, I always try to treat each of my interlocutors not only honestly, but also individually. Was I successful this time? It is easy to check.
 

poniedziałek, 8 lutego 2016

Co zrobiłby Sławomir Koper, gdyby nie było Drugiej Rzeczpospolitej?

Właściwie można byłoby zapytać, co zrobiłby Sławomir Koper, gdyby nie było Drugiej Rzeczpospolitej? Czy trzeba byłoby ją wymyślić? Na szczęście dla autora i Bellony, ta w sumie nieodległa epoka jednak się Polsce przydarzyła i w dodatku okazała się złotonośnym pokładem. Trwała wprawdzie niedługo (choć to pojęcie względne, 20 lat to może być szmat czasu), obfitowała jednak w taką masę niewyobrażalnych wydarzeń i nadzwyczajnych indywiduów, że z pewnością dostarczy materiału do niejednej jeszcze książki. Także Sławomira Kopra. Ciekawe, czy Rzeczpospolite o kolejnych numerach będą w przyszłości równie inspirujące.


sobota, 6 lutego 2016

Iwona Kienzler od lat pasjonuje się historią


Gdynianka Iwona Kienzler od lat pasjonuje się historią, a szczególnie rolą, jaką odgrywały w niej kobiety, choć z reguły były one bohaterkami ukrytymi za, powiedzmy, plecami mężczyzn. Bellona regularnie wydaje kolejne prace tej płodnej autorki. Do sprzedaży trafił właśnie kolejny demaskatorski tom „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów, życie i miłości”. Farba drukarska schnie na zapowiadającym się bestsellerowo dziele „Bodo i jego burzliwe romanse” (co prawda Eugeniusz Bodo nie zmienił historii świata, ale na pewno wpłynął na rozwój polskiego filmu, a na niego intensywnie wpływały sanacyjne piękności i kobiety fatalne). Najprawdopodobniej wkrótce do księgarń trafi książka „Kopciuszki na tronach Europy. Z siermiężnej izby na królewski tron” – można przewrotnie powiedzieć, że to instruktaż dla tych, którzy wierzą, że pucybytka może zostać milionerką.
Kienzler nie zapomina również o mizoginach wspominających z nostalgią jedyną słuszną, choć minioną epokę. Jest co czytać, jest moc.

piątek, 5 lutego 2016

Luźne Pogaduchy na OkiemMK.com / Small Talk on OkiemMK.com

Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o mnie i mojej pracy, zapraszam do przeczytania wywiadu, który ukazał się 30 stycznia na blogu OkiemMK.com.

Anyone and everyone who wants to find out more about me and my work is warmly invited to read an interview which was posted on 30th January on OkiemMK.com blog.